Hlasová aplikace Balabolka

slouží ke čtení textových souborů txt, pdf, epub aj. Pro čtení v češtině je nutné doinstalovat české hlasy a řadu pomocných aplikací. Všechny potřebné je třeba instalovat postupně, podle indexu. Pokud zvolíme níže uvedenou Elišku, není nutné instalovat české hlasy (EposSetup-2.4.85p.exe), které znějí poněkud roboticky. Čtení cizích slov, číslovek a správnou výslovnost některých termínů lze upravovat ve slovnících. Složka se slovníky se vytvoří během instalace v systémové složce Dokumenty. Texty, nebo třeba i celou knihu lze uložit jako zvukový soubor mp3. Aplikace obsahuje také překladač z a do cizích jazyků. V (Náhled - tlačítko - překladač) přidáme tlačítko na lištu. Nejčastěji používané slovníky (aktualizováno 04.07.2019) jsem doplnil a upravil. Slovníky lze pomocí kontextové nabídky nastavit na otevírání souborů .dic a .rex jako textového souboru .txt (poznámkový blok). Slovníky a návody: https://mega.nz/#!bQVmQADQ!2kEXMQNIi-Ej7JTMMAo1I01X8GnDj2IlT3IF3qZuUm4
Pro rychlejší a snadnější opětovné načítání větších souborů PDF, například knihy, je vhodné před zavřením aplikace uložit celý natažený text jako textový soubor txt. Po otevření aplikace pokračuje čtení od místa zastavení.

Doplnění hlasového fondu
Nejlepší český hlas s precizní intonací (Eliška) lze stáhnout z Ulož.to (291MB, nebo podobné 288MB;380MB) - stačí zadat: Balabolka 2.10 +hlas-Eliška-CZ.
I když funguje na starší platformě SAPI 4, nemá to na kvalitu žádný vliv. Přiložený slovník Lexikon je v Balabolce nepoužitelný, protože se jedná o jiný typ souboru. Eliška použije při otevření v BB pouze stávající slovníky. Slovník Lexikon uložíme do zvlášní složky u slovníků BB (dáme jí název např. Infovox Lexikon). Potom v aplikaci LexiconMgr.exe tlačítkem "Add Lexicon" k němu najdeme cestu a natáhneme ho do aplikace. Pak můžeme Lexicon Manager zavřít a Eliška již bude čerpat informace jak ze slovníků v Balabolce, tak i z přidaného Lexikonu.
Pro čtení slovenských textů můžeme použít hlas Filip a případně doplnit i cz hlas Jakub. Pro tyto hlasy neplatí na 100% stejná pravidla při editaci slovníků, protože se jedná o jinou platformu (Windows). Např. čárka nebo háček za slovem má vytvořit mezeru, ale tyto hlasy ho přečtou.
Stažení hlasů z Ulož.to - zadáme do vyhledávání: TTS Sapi5- Sk-Filip a Cz-Jakub
Aplikace a umístění v PC
C:/Program Files (x86)/Acapela Group/Infovox Desktop 2.2/BabLicMan.exe (instalační app)
C:/Program Files (x86)/Acapela Group/Infovox Desktop 2.2/LexiconMgr.exe (editace slovníku)
C:/Program Files (x86)/Acapela Group/Infovox Desktop 2.2/SpeechPad.exe (čtecí app, nepoužívá se)

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek