Mikroprvek jód

Mikroprvek jód – indikace

Zlepšuje paměť
Preventivně chrání před onemocněním rakovinou
Zlepšuje trávicí proces a využití energie z potravy
Podporuje spalování tělesného tuku při fyzické zátěži
Odstraňuje migrénu
Snižuje vysoký krevní tlak
Je důležitým prvkem při léčbě zánětu žil
Odbourává těžké kovy a škodlivé halogenidy
Podporuje sekreci tekutin – bronchiální, slinné, slzné
Podporuje přizpůsobení organizmu na chladné období
Zlepšuje efektivitu spánku, nelze ho však použít jednorázově jako prášek na spaní
Má pozitivní vliv na kůži, nehty a vlasy
Je nezbytný pro správný vývin plodu v těhotenství, vysoké dávky se ale nedoporučují
Je velice důležitý pro správný vývin v pubertálním věku
Zajišťuje optimální funkci srdečně - cévního systému
Doplněk při léčbě lupenky
Doplněk při léčbě astmatu a chronické bronchitidy
Odstraňuje chronickou únavu
Podporuje celkové zlepšení zdravotního stavu

Oční indikace
Snížená zraková ostrost
Krátkozrakost
Zákaly sklivce
Zánětlivé procesy
Sklerotické změny cévek na sítnici
Začínající šedý zákal
Krvácivost v důsledku pokročilého věku, cukrovky, vysokého krevního tlaku
Oslabení zrakového nervu způsobené např. sifilitidou
Plísňová onemocnění spojivek a rohovky - doplňková léčba
Pozn.: příprava aplikačního roztoku viz. další text.

Popis
Jód je životně důležitým prvkem. Jeho přídavek do kuchyňské soli ve formě KI je ale nedostatečný. Sůl navíc ruší jeho účinek, protože obsahuje halogenid chlór, takže využitelnost je snížena na pouhých 10%. Konzumace mořských ryb nebo řas je v současné době spíše hazardováním se zdravím, poněvadž se voda v mořích rychle mění na chemickou radioaktivní stoku, a navíc ryby ze sádek - klecových odchovů nemají přirozenou potravu, ale jsou krmeny granulemi, které obsahují GMO soju s vysokým obsahem glyfosátu, toxickou BT kukuřici a odpady z ryb předchozí generace.
Jód a jodidy se dříve vyráběly spalováním mořských řas a chaluh a jeho následnou destilací z popela. V dnešní době se již těžba a výroba přesunula do čistých lokalit slaných jezer a slaných bažin (slatin).

Dávkování
Doporučená denní dávka je 150 μg, ale je to spíše existenční minimum. Běžná denní dávka by podle podle starých norem neměla překročit 1,2 mg. Fyziologická potřeba je však několikanásobně větší. Některé národy skonzumují jako běžnou denní dávku v potravě 12 až 15 mg jódu. Bezpečná dávka pro zlepšení zdravotního stavu je 50 mg/den. Při této denní dávce dojde k nasycení organismu jódem asi za tři měsíce, potom se začnou přebytky vylučovat. V USA se lékaři i přes svůj konzervativní přístup shodli na dávce 37,5 mg. Efektivní formou jódu pro vnitřní užití je jodid draselný (KI). Uměle vyrobené organické sloučeniny jódu jsou zdraví škodlivé.

Příprava roztoku s obsahem jódu 100 mg/100 ml
Navážíme 1,3 g jodidu draselného a toto množství rozpustíme v jednom litru vody (1000g). Kdo nemá dostatečně přesnou váhu, může navážit 13 g a toto množství rozdělit opticky na deset stejných hromádek. Jednu hromádku pak rozpustíme v jednom litru vody. Zbylé hromádky se mohou nasáčkovat pro další použití. Roztok skladujeme v temnu, mimo dosah dětí.

Léčebné dávkování
Užívá se 30 až 50 g (ml) roztoku jednou denně, nebo dávku můžeme rozdělit na polovinu a brát dvakrát denně, vždy na lačno, hodinu před jídlem (min.30 minut).

Průběžné dávkování

Jako doplněk stravy by mělo stačit 12 až 15 g (ml) roztoku denně. Euro-norma stanovuje tuto dávku na max.1 g (ml) roztoku. Tolerance organismu k jódu je však mimořádně veliká, takže si můžeme dovolit stejné denní dávky jódu, jaké mají přímořské národy, avšak bez rizika možné intoxikace těla, způsobené nadměrnou konzumací ryb a jiných mořských živočichů či rostlin.
Přepočet: U dětí se dávkování upravuje podle aktuální váhy...(dávka : 80) x hmotnost.

Oční kapky
Pro použití roztoku jako kapek do očí je vhodné provést neutralizaci přidáním malého množství AK. V roztoku, který si odlijeme do lahvičky pro použití k tomuto účelu, rozpustíme trochu AK - asi tak na špičku nože. Kyselost by měla být téměř neznatelná, můžeme ji chuťově ověřit. Použití tohoto roztoku je zcela bezpečné. Oči lze proplachovat nebo obkládat kdykoliv, podle potřeby. Skladovatelnost roztoku upraveného pomocí AK je ale omezená (max. 5 dní v chladničce), proto je lepší připravit vždy čerstvou dávku.
Pozn.: Speciálně pro oči si můžeme připravit roztok 200 mg/100 ml (1,3 g KI rozpustíme v 500 ml kvalitní vody) a denní (pětidenní) dávku zneutralizujeme podle uvedeného postupu.
Originální kapky z lékárny jsou 7,5-krát silnější, než je náš roztok 200mg/100ml. Kromě jodidu obsahují také neutralizační přísadu thiosíran sodný, konzervanty a stabilizátory. Použití je omezeno malým počtem kapek.

Ochrana před radioaktivitou
Při jaderném napadení nebo při explozi atomové elektrárny se užije 120 g (ml) roztoku, děti do 12-ti let poloviční množství, nebo podle hmotnosti. Dávka se bere ihned, nejpozději do 3 hodin po expozici. Další dny už postačuje poloviční dávkování.
V případě šíření radioaktivity po Evropě (vzdálený zdroj) by mělo postačovat průběžné dávkování - jako doplněk stravy, nebo podle vlastního uvážení i léčebné. Jód chrání štítnou žlázu před radioaktivním izotopem I 131. Mechanismus ochrany je založen na principu vytěsnění.

AK - kyselina askorbová
KI - jodid draselný

Zdroj KI:
likochem.cz, drhoffmann.cz, p-lab.cz, mach, merci Doporučená kvalita: čistý nebo p.a. Přesušený jodid lze uskladnit v plastovém obalu v mrazničce na neomezenou dobu. Roztok a krystalický KI se musí skladovat mimo dosah radioaktivního spadu.

Pozn.:
Další zajímavé informace lze dohledat v knize o vitamínu C na straně 330 až 349.

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek